sâmbătă, aprilie 27, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Handbal masculin: CSM Focșani 2007, joc slab...

ULTIMA ORĂ Handbal masculin: CSM Focșani 2007, joc slab și înfrângere în fața Stelei București

În urmă cu puțin timp s-a încheiat derby-ul etapei a XXII-a a Ligii Naționale de Handbal Masculin, dintre Steaua București și CSM Focșani 2007. Înaintea partidei, ambele echipe erau la egalitate de puncte – 40 – cu Steaua pe locul 4 și Focșaniul pe locul 5, departajate de golaveraj. Jocul nu s-a ridicat, însă, la nivelul așteptărilor. Ambele echipe au avut un ritm foarte lent de joc, fără faze spectaculoase și cu multe ratări. Au fost multe minute în care handbaliștii oaspeți nu au înscris niciun gol, remarcându-se doar intervențiile portarului Marocico. De altfel, cei doi portari (Iancu, de la Steaua, și Marocico, de la Focșani) au avut multe parade și au fost cei mai buni de pe teren (cel puțin în prima repriză). Până la pauză, handbaliștii de la CSM Focșani 2007 au revenit pe tabela de marcaj și au terminat prima repriză cu un avantaj de două goluri.

Repriza secundă a început foarte bine pentru handbaliștii gazdă, care au înscris de 3 ori la rând fără să primească gol. Steliștii au menținut ritmul, au fost mai siguri pe ei și au reușit să marcheze mai multe goluri decât handbaliștii echipei focșănene. Au ajuns și la 4 goluri diferență, cu ajutorul portarului naționalei României, Ionuț Iancu. În ultimele 8 minute, handbaliștii de la CSM Focșani 2007 au avut câteva tentative de a echilibra jocul, însă greșelile individuale și ratările și-au spus cuvântul. Astfel, meciul Steaua București – CSM Focșani 2007 s-a încheiat cu scorul de 31-27 (12-14). Echipa focșăneană a ratat accederea pe locul 4 în Liga Zimbrilor, rămânând cu 40 de puncte, în timp ce Steaua a acumulat 43 de puncte. (foto: arhivă)