luni, aprilie 29, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: CSM Focșani 2007 s-a încurcat la...

ULTIMA ORĂ Fotbal: CSM Focșani 2007 s-a încurcat la Baia, Tulcea, pe un teren sintetic

A venit și înfrângerea, în acest sezon, pentru CSM Focșani 2007. Echipa focșăneană a jucat, în ultima etapă a turului, la Baia, județul Tulcea, cu localnicii de la ACS Hamangia Baia. Jucătorii gazdă, aflați pe penultimul loc în clasamentul seriei a doua, s-au autodepășit astăzi și au reușit să câștige meciul. De cealaltă parte, jucătorii lui Octavian Grigore nu au mai fost în forma de până acum și, până la urmă, au terminat jocul învinși. Chiar dacă fotbaliștii de la CSM Focșani 2007 au deschis scorul în minutul 7, prin Tchassem, gazdele au răsturnat rezultatul, prin golurile marcate în minutele 22 și 70. Astfel, ACS Hamangia Baia – CSM Focșani 2007, scor final 2-1 (1-1). Echipa focșăneană a înregistrat, astăzi, prima înfrângere în acest campionat, după 8 victorii consecutive. CSM Focșani 2007 se menține pe primul loc în seria a doua, cu 24 de puncte. Pe locul secund este AFC Metalul Buzău, cu 22 de puncte.

De menționat că meciul s-a disputat pe un teren nou, cu o suprafață de joc sintetică, inaugurat chiar astăzi, în prezența oficialilor Federației Române de Fotbal, în frunte cu președintele Răzvan Burleanu. Stadionul a fost construit de Compania Națională de Investiții, în baza parteneriatului dintre Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației și Federația Română de Fotbal.

Nu se ia pauză în Liga 3, chiar dacă a fost ultima etapă a turului. Campionatul continuă cu meciurile din retur. Până la începutul lunii decembrie se vor juca 6 etape din returul Ligii 3. Pe 27 octombrie, CSM Focșani 2007 va juca în deplasare, cu CSM Râmnicu Sărat, în etapa a zecea (prima din retur). În meciul de deschidere a sezonului actual, echipa focșăneană s-a impus cu scorul de 3-2, pe teren propriu, în fața vecinilor din Râmnicu Sărat.