vineri, aprilie 26, 2024
AcasăActualitateO nouă performanță istorică: David Popovici a câștigat a doua medalie mondială...

O nouă performanță istorică: David Popovici a câștigat a doua medalie mondială de aur, la doar 17 ani

În această seară a avut loc finala probei de 100 metri liber din cadrul Campionatelor Mondiale de Natație, de la Budapesta. Noul fenomen al înotului mondial, românul de doar 17 ani David Popovici, s-a impus și în această finală, după aurul obținut la proba de 200 de metri liber. ”Chiar dacă multora nu le vină să creadă, la 17 ani, la prima sa participare la un Campionat Mondial de înot pentru seniori în bazin de 50 de metri, DAVID POPOVICI a cucerit două medalii de AUR. După succesul de luni, din proba de 200 m liber, azi, 22 iunie 2022, DAVID POPOVICI a cucerit medalia de aur și în proba de 100 m liber. Calificat din serii și din semifinale cu cel mai bun timp, sportivul român a parcurs cele două lungimi de bazin cu timpul de 47.58 de secunde, iar imnul României se va auzi pentru a doua oară în Duna Arena la această ediție a Campionatului Mondial. Ce poate fi mai frumos pentru acest FABULOS sportiv care este DAVID POPOVICI? Performanța sa este cu atât mai mare, cu cât, până azi, un singur om a reușit să cucerească medalia de aur în probele de 100 m și 200 m liber la aceiași ediție a unui Campionat Mondial. Este vorba de americanul Jim Montgomery, la chiar prima ediție, în 1973, la Belgrad.”, au scris, pe Facebook, reprezentanții Federației Române de Natație și Pentatlon Modern.