joi, mai 16, 2024
AcasăSportMedalii la Cupa României la Judo pentru tinerii sportivi focșăneni

Medalii la Cupa României la Judo pentru tinerii sportivi focșăneni

La sfârșitul săptămânii trecute, la Poiana Brașov s-au desfășurat două competiții naționale importante pentru tinerii judoka: Cupa României U21 și Juniori 1 și finala Campionatului Național de Judo Ne-Waza. Sportivii cluburilor focșănene s-au întors acasă cu medalii și de la aceste competiții. Sportivii Secției Judo a Clubului Sportiv Unirea Focșani, pregătiți de Adrian Moldoveanu și Mugurel Popa, au obținut medalii de aur, argint și bronz: Giorgia Hagianu (cat. 48 kg) și Denisa Marin (cat. 78 kg) s-au clasat pe primul loc și au câștigat medalii de aur; Iulia Moldoveanu (cat. 48 kg) a luat argintul; Larisa Constantin (cat. 63 kg),  Ionela Macovei (cat. 70 kg) /  Silvia Pomană (cat. 52 kg) și Ionela Macovei (cat. 63 kg) au obținut medalii de bronz la Ne-Waza. În plus CS Unirea Focșani s-a clasat pe locul al treilea în clasamentul pe medalii la Cupa României. Și sportivii CSS Focșani, antrenați de Dumitru Sandu Zisu, s-au întors acasă cu medalii: Fabrizio Mucenica (argint) și Robert Iamandi (bronz), la competiția de judo, respectiv Violeta Vlase (bronz) la Ne-Waza. De asemenea, sportivii Emil Neagu (cat 66 kg) și Denis Stoica (cat. 90 kg), de la CSM-LPS Focșani, au obținut medalii de bronz.