luni, aprilie 29, 2024
AcasăSportCFR Cluj și FCSB s-au calificat în grupele Conference League la fotbal

CFR Cluj și FCSB s-au calificat în grupele Conference League la fotbal

Două echipe românești s-au calificat, cu golurile decisive în ultimele minute de joc, în grupele Conference League la fotbal. CFR Cluj a învins, pe teren propriu, echipa slovenă Maribor, cu scorul de 1-0 (0-0). Golul victoriei și al calificării a fost marcat, spectaculos, de Cvek, în minutul 90. În partida tur fusese 0-0. La rândul său, FCSB s-a impus cu scorul de 3-1 în deplasare, în returul cu norvegienii de la Viking. Golurile echipei lui Nicolae Dică au fost marcate de Edjouma (minutul 2), Cordea (minutul 53) și Radunovic (minutul 90+3, din penalty). Partida tur, de la București, se încheiase cu victoria norvegienilor, scor 2-1. A treia echipă românească din play-off-ul Conference League, CSU Craiova, a intrat în prelungiri în returul cu israelienii de la Hapoel Beer Sheva.