sâmbătă, aprilie 20, 2024
AcasăSportBaschet masculin: CSM Focșani 2007 a pierdut și al treilea meci din...

Baschet masculin: CSM Focșani 2007 a pierdut și al treilea meci din play-out, în fața echipei CSM Târgu Mureș

CSM Focșani 2007 și-a încheiat parcursul în play-out-ul Ligii Naționale de Baschet Masculin, a doua grupă valorică. Echipa focșăneană nu a făcut față colegei de grupă CSM Târgu Mureș și a pierdut 3 meciuri consecutive. După primele două înfrângeri, pe terenul mureșenilor, astăzi, baschetbaliștii antrenați de Petruț Mihai au evoluat pe teren propriu, în speranța obținerii unei victorii și, implicit, a continuării partidelor din play-out (sistemul 3 victorii din 5 meciuri). Însă oaspeții au jucat determinat, cu dorința clară de a încheia socotelile cu echipa focșăneană în minimum de meciuri. Jocul a fost dominat de baschetbaliștii oaspeți, care și-au asigurat o diferență confortabilă pe tabela de marcaj încă din prima repriză. De altfel, ei au câștigat primele 3 sferturi ale meciului de la Focșani, echipa gazdă având un premiu de consolare: câștigarea ultimului sfert. Scor final, CSM Focșani 2007 – CSM Târgu Mureș 86-102 (19-30, 21-26, 26-31, 20-15). În primele două partide, jucate la Tg. Mureș, gazdele s-au impus cu 98-73 și, respectiv, 93-85. (foto: arhivă)