joi, aprilie 25, 2024
AcasăSportAtletism: vrânceanul Vlad Dulcescu, vicecampion balcanic cu ștafeta 4x400 m a României

Atletism: vrânceanul Vlad Dulcescu, vicecampion balcanic cu ștafeta 4×400 m a României

O nouă performanță pentru un tânăr sportiv vrâncean, inclus în lotul național de atletism. Vlad Dulcescu a participat cu echipa României la Campionatul Balcanic de Atletism pentru seniori, ce a avut loc ieri la Istanbul. Vlad Dulcescu a făcut parte din ștafeta 4×400 metri, reușind clasarea pe locul secund. La această competiție, România a cucerit 12 medalii, dintre care 2 de aur, 5 de argint și 5 de bronz. În clasamentul general, pe națiuni, România s-a clasat pe poziția a patra, devansată fiind de Turcia (7-4-4), Ucraina (4-6-4) și Bulgaria (3-1-1).

Vlad Dulcescu a început sportul de performanță la Focșani, la LPS și CS Unirea. A plecat la facultate la Iași și, în prezent, este legitimat la clubul Politehnica Iași. În 2020, Vlad Dulcescu a fost desemnat cel mai bun sportiv al clubului ieșean.