joi, aprilie 25, 2024
AcasăSportVulturu, campioana primei ediții a Cupei Satelor la fotbal

Vulturu, campioana primei ediții a Cupei Satelor la fotbal

În acest weekend s-au desfășurat semifinalele și finalele primei ediții a Cupei Satelor la fotbal. Competiția este dedicată copiilor din mediul rural și este organizată de Federația Română de Fotbal și Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale. Meciurile s-au disputat pe terenul de fotbal din comuna Golești. Partidele din semifinale s-au încheiat cu următoarele rezultate:

– Vulturu – Vizantea-Livezi: 1-0;                                                                                           – Golești – Țifești: 1-1 (3-2 dp).

Apoi, finala mică a fost câștigată de echipa comunei Țifești, care a învins echipa comunei Vizantea-Livezi, cu scorul de 3-0. Cupa Satelor a fost câștigată de echipa comunei Vulturu, care s-a impus în finală în fața formației comunei Golești, cu scorul de 2-0. Prin urmare, micii fotbaliști din Vulturu vor participa la faza regională, care va avea loc la Buzău, alături de câștigătoarele din județele Constanța, Brăila, Galați, Tulcea și Buzău.