joi, martie 28, 2024
AcasăSportUn soldat de la Brigada 8 ROT Focșani, printre cei mai buni...

Un soldat de la Brigada 8 ROT Focșani, printre cei mai buni sportivi din Forțele Terestre

S-a încheiat Campionatul Militar de Cros, etapa finală pe Forțele Terestre Române. La competiție au participat loturile sportive ale brigăzilor subordonate nemijlocit Statului Major al Forțelor Terestre, cele clasate pe primele două locuri la etapa pe diviziile de infanterie de la Buzău și Cluj-Napoca și cel al Centrului Național de Instruire Întrunită ”Getica” din Cincu. Militarii participanți s-au întrecut în probele de alergare la masculin, pe distanța de 10 km și la feminin, pe distanța de 6 km. Soldatul Ionuț Zincă, de la Brigada 8 Rachete Operativ Tactice ”Alexandru Ioan Cuza”, s-a clasat pe locul 2 individual masculin. Ceremonia de premiere a fost oficiată de șeful Statului Major al Forțelor Terestre, generalul-maior Iulian Berdilă. ”Felicitări și mulțumiri colegului nostru, dar și întregului lot sportiv al Brigăzii 8 ROT, pentru efortul depus de-a lungul întregii competiții!”, au transmis colegii soldatului vicecampion.