vineri, aprilie 19, 2024
AcasăActualitateULTIMA ORĂ Simona Halep, regina de la Wimbledon

ULTIMA ORĂ Simona Halep, regina de la Wimbledon

Simona Halep a reușit o performanță extraordinară. În această după-amiază, sportiva din România s-a impus categoric în finala celui mai prestigios turneu de tenis din lume – Wimbledon. Ea a învins-o pe celebra Serena Williams cu un dublu 6-2, 6-2, în doar 55 de minute. În urma acestei victorii, Simona Halep, prima jucătoare de tenis din România ce câștigă turneul londonez, va urca în clasamentul WTA și va încasa un cec de 2,6 milioane de euro. Este al doilea turneu de Grand Slam câștigat de Simona Halep, după turneul de la Roland Garros, de anul trecut.