vineri, aprilie 26, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Sepsi Sfântu Gheorghe a câștigat Cupa României...

ULTIMA ORĂ Sepsi Sfântu Gheorghe a câștigat Cupa României la fotbal, după loviturile de la 11 metri

Meci lung, care a pus la grea încercare rezistența fizică și psihică a jucătorilor, în finala Cupei României la fotbal. Universitatea Cluj și Sepsi Sfântu Gheorghe s-au înfruntat, miercuri seară, pentru câștigarea trofeului. A fost o finală neașteptată, cu ambele protagoniste din zona Transilvaniei, în premieră. Cele două formații mai aveau câte o cupă în vitrină: Universitatea Cluj câștigase trofeul în anul 1965, în timp ce Sepsi Sfântu Gheorghe câștigase finala din sezonul trecut.

Finala din acest sezon s-a dus până spre miezul nopții, cu prelungiri și lovituri de departajare. Prima repriză a fost mai animată, cu ocazii de gol la ambele porți. Apoi, jucătorii celor două echipe au fost mai prudenți, iar ocaziile de a marca au fost mai rare. Astfel, după 120 de minute de joc, s-a ajuns la loviturile de la 11 metri. Și aici suspansul s-a prelungit. După seria de câte 5 lovituri, scorul a fost egal, 4-4 (cu câte o ratare de fiecare parte: Rodriguez de la Sepsi și Ely Fernandes de la Cluj). Au urmat duelurile directe, prima serie cu ratări de ambele părți. Următorul duel a fost decisiv: Tamas a marcat pentru Sepsi, Martic de la U Cluj a ratat. Astfel, după loviturile de departajare, Sepsi Sfântu Gheorghe – Universitatea Cluj, scor final 5-4. Prin urmare, echipa covăsneană a câștigat pentru a doua oară consecutiv Cupa României.