vineri, aprilie 19, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Patricia Țig a câștigat primul titlu WTA din...

ULTIMA ORĂ Patricia Țig a câștigat primul titlu WTA din carieră

Performanță extraordinară a româncei Patricia Țig. Ea a câștigat, în această seară, turneul de tenis WTA de la Istanbul. Patricia Țig a obținut victoria în finală împotriva sportivei din Canada, Eugenie Bouchard, în 3 seturi: 2-6, 6-1, 7-6. Este primul turneu important câștigat de Patricia Țig. Ea a mai disputat, până acum, 3 finale, reușind o victorie la turneul WTA 125K de la Karlsruhe, în 2019. Odată cu această victorie, Patricia Țig va încasa 25.000 de dolari și va primi 280 de puncte după acest succes. Totodată, ea va urca, de luni, 30 de locuri în clasamentul mondial, de pe 88 pe locul 58. Este a doua jucătoare de tenis din România, în clasamentul WTA, după Simona Halep.