vineri, aprilie 19, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Handbal masculin: victorie importantă pentru CSM Focșani...

ULTIMA ORĂ Handbal masculin: victorie importantă pentru CSM Focșani 2007

Meci de handbal foarte important, în această seară, la Sala Sporturilor ”Alin Moldoveanu”. CSM Focșani 2007 a întâlnit pe CSM București, în etapa a XXV-a (penultima) din Liga Națională de Handbal Masculin, o partidă care poate avea un cuvânt de spus în ierarhia finală a sezonului 2022-2023. Prima repriză a fost dominată de handbaliștii echipei focșănene, care au vrut să șteargă impresia neplăcută lăsată în ultimele meciuri. Aceștia s-au desprins pe tabela de marcaj chiar și la o diferență de 8 goluri. La pauză, scorul era liniștitor pentru gazde: 15-8. Oaspeții au început în forță repriza secundă, cu scopul de a se apropia pe tabelă, însă nu au reușit să mențină ritmul. Handbaliștii pregătiți de Dalibor Cutura au gestionat bine jocul și nu le-au mai dat nicio șansă celor de la CSM București. Astfel, CSM Focșani s-a impus în fața echipei bucureștene cu scorul de 27-21 (15-8).

Cu această victorie, CSM Focșani 2007 a acumulat 44 de puncte și a urcat, provizoriu, pe locul 5 în clasament. Important pentru ierarhia finală din Liga Zimbrilor este și ultimul meci al penultimei etape, dintre ACS HC Buzău 2012 și AHC Potaissa Turda, ce va avea loc mâine. Oricum, ordinea pe locurile 5-6-7 se va stabili în ultima etapă, atunci când sunt programate meciuri foarte interesante, care s-ar putea încheia în favoarea echipei focșănene. Pe data de 6 mai se vor disputa partidele etapei cu numărul 26 din acest sezon, toate de la aceeași oră (18:00). CSM Focșani 2007 va juca în deplasare, cu CSM Vaslui (o echipă mai slab cotată), iar celelalte două contracandidate la locul 5 au jocuri foarte grele: CSM București, pe teren propriu, cu Steaua București, iar AHC Potaissa Turda, tot acasă, cu liderul neînvins al campionatului, Dinamo București. (foto: arhivă)