sâmbătă, aprilie 27, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Handbal masculin: CSM Focșani 2007 a încheiat...

ULTIMA ORĂ Handbal masculin: CSM Focșani 2007 a încheiat anul cu o victorie

CSM Focșani 2007 a încheiat anul cu aplauze din partea fanilor. Echipa focșăneană a învins pe teren propriu, fără emoții, pe SCM Politehnica Timișoara, în ultimul meci oficial din acest an (etapa a XIV-a, prima a returului din Liga Națională de handbal masculin). Jucătorii antrenați de Dalibor Cutura au început în forță și au condus permanent în prima repriză, la diferențe confortabile pe tabela de marcaj. După pauză, handbaliștii gazdă au scăzut ritmul și le-au permis oaspeților să marcheze mai multe goluri, fără să fie periclitată victoria. Astfel, CSM Focșani 2007 – SCM Politehnica Timișoara, scor final 30-28 (19-11). În urma acestei victorii, echipa focșăneană a urcat un loc în clasamentul Ligii Zimbrilor: încheie anul 2023 pe locul 7, cu 20 de puncte.

De menționat că, înainte de începerea partidei de astăzi, spectatorii prezenți la Sala Sporturilor ”Alin Moldoveanu” au aruncat cu jucării de pluș pe teren. Jucăriile au fost strânse și urmează să ajungă la copiii de la Centrul Comunitar de Servicii Copii cu Dizabilități din cadrul DGASPC Vrancea. Următorul meci al echipei focșănene va fi pe 4 februarie 2024, în deplasare, cu multipla campioană Dinamo București (14 victorii în 14 meciuri în acest sezon).