AcasăPoliticaULTIMA ORĂ Guvernul Veștea nu a fost votat în...

ULTIMA ORĂ Guvernul Veștea nu a fost votat în Parlament / Președintele Nicușor Dan trebuie să facă o nouă desemnare de prim-ministru

Zi tensionată în politica românească, încheiată aproape de miezul nopții. Guvernul Veștea a venit în plenul Parlamentului pentru votul de învestitură. După negocieri până în ultimul moment, Guvernul Veștea nu a întrunit numărul necesar de voturi – minim 233. Au fost parlamentari care nu au venit la ședință, alții au ieșit din sală, alții au fost prezenți în sală, dar nu au votat. Astfel, doar puțin peste 200 de senatori și deputați (circa 207) și-au exercitat votul. Dintre aceștia, 189 au votat pentru învestire. În consecință, cabinetul propus de Adrian Veștea, PSD și Nicușor Dan nu a trecut în Parlament.

Ziua de astăzi l-a avut în prim-plan pe președintele AUR, George Simion. Acesta l-a chemat pe premierul desemnat, Adrian Veștea, la negocieri la sediul AUR. Adrian Veștea s-a dus la sediul AUR și a negociat cu Simion&co o eventuală susținere din partea parlamentarilor AUR. Discuțiile nu au avut un rezultat concret. Simion i-a cerut și președintelui României să ”reevalueze” AUR și să transmită un mesaj pozitiv către partidul său, până la începerea ședinței plenului reunit al Senatului și Camerei Deputaților. Nicușor Dan nu a transmis niciun mesaj în sensul dorit de șeful AUR, astfel că parlamentarii AUR nu au mai votat învestirea Guvernului Veștea.

După votul din această seară, din Parlament, se așteaptă mutarea președintelui României, Nicușor Dan. Este posibil ca președintele să cheme din nou partidele parlamentare la consultări cu privire la formarea unui nou Guvern. Sau, la fel ca în cazul Veștea, Nicușor Dan ar putea să anunțe un nou nume de prim-ministru desemnat.

Știri din aceeași categorie
- Advertisment -

Celee mai citite