vineri, aprilie 26, 2024
AcasăAdjudULTIMA ORĂ Fotbal: Victoria Gugești a câștigat Cupa României, faza...

ULTIMA ORĂ Fotbal: Victoria Gugești a câștigat Cupa României, faza județeană

Pe stadionul Milcovul din Focșani s-a disputat, astăzi, finala Cupei României la fotbal, faza județeană, dintre Victoria Gugești și CSM Adjud 1946. Cele două echipe s-au numărat printre protagonistele sezonului 2021-2022: Victoria Gugești a câștigat Superliga Vrancei, iar CSM Adjud 1946 s-a clasat pe locul al treilea. În prima repriză, meciul a fost echilibrat, cu puține ocazii de a marca, miza meciului punându-și amprenta pe jocul ambelor formații. La pauză a fost 0-0. În repriza secundă, jucătorii echipei gugeștene au atacat mai mult și au venit și ocaziile de gol. Nu au reușit, însă, să înscrie, astfel că, la finalul timpului regulamentar de joc scorul a fost tot alb, 0-0. Au urmat cele două reprize de prelungiri, care au început cu un cartonaș roșu (în primul minut de prelungiri) pentru Florin Stanciu, de la Victoria Gugești. Deși au jucat în inferioritate numerică, jucătorii gugeșteni au reușit să înscrie golul victoriei, prin Ciprian Dumitriu, în minutul 117. Scor final, Victoria Gugești – CSM Adjud 1946 1-0 (0-0, 0-0). Astfel Victoria Gugești a obținut eventul județean în acest sezon și va participa la faza următoare a Cupei României.

Sezonul 2021-2022 nu s-a încheiat, însă, pentru Victoria Gugești. Urmează barajul pentru promovarea în liga secundă, în dublă manșă, cu Voința Limpeziș, campioana județului Buzău: pe 18 iunie în deplasare și pe 25 iunie pe teren propriu.