vineri, martie 29, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: România a obținut prima victorie în Liga...

ULTIMA ORĂ Fotbal: România a obținut prima victorie în Liga Națiunilor

În urmă cu câteva minute s-a încheiat meciul de fotbal din Liga Națiunilor dintre România și Finlanda, care s-a desfășurat pe stadionul Giulești. Tricolorii aveau nevoie de o victorie, după cele două înfrângeri cu Muntenegru și Bosnia-Herțegovina. Finlandezii au început meciul în forță, însă prima mare ocazie a fost ratată de fotbaliștii lui Edy Iordănescu: Pușcaș nu a reușit să înscrie din penalty, în minutul 16. Meciul este echilibrat, iar în minutul 30 România a deschis scorul, prin Nicușor Bancu. După primirea golului, finlandezii au forțat, însă fără succes. Românii a intrat în avantaj la pauză. În repriza secundă, oaspeții au continuat presiunea, având o posesie mai bună decât tricolorii. Insistența finlandezilor nu s-a concretizat și pe tabela de marcaj, ocazii de a înscrie fiind de ambele părți. Până la urmă, meciul s-a încheiat cu victoria României, scor 1-0. A fost prima victorie a României în mandatul de selecționer al lui Edy Iordănescu și prima victorie în Liga Națiunilor. Următoarea partidă, România-Muntenegru, se va juca pe 14 iunie, tot pe stadionul Giulești.