sâmbătă, mai 4, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: România, o nouă înfrângere acasă/ Debut cu...

ULTIMA ORĂ Fotbal: România, o nouă înfrângere acasă/ Debut cu stângul pentru selecționerul Edi Iordănescu

Primul meci al anului 2022 pentru naționala de fotbal a României a fost amicalul cu naționala Greciei. A fost și primul meci al antrenorului Edi Iordănescu în calitate de selecționer al României. La primul său meci ca selecționer, Edi Iordănescu a început cu următorul 11: Fl. Niță – Rațiu, Chiricheș, A. Rus, Camora – R. Marin, Bordeianu – Mitriță, Cicâldău, Al. Maxim – G. Pușcaș. Începutul meciului a fost destul de bun pentru fotbaliștii români, însă grecii s-au dovedit mai siguri și mai incisivi în atac. Și-au creat câteva ocazii de gol și au înscris în minutul 22, golul fiind anulat pe motiv de ofsaid. Oaspeții nu cedează inițiativa și reușesc să înscrie un gol valabil în minutul 39, prin Bouchalakis. Astfel, la pauză grecii intră în avantaj. Repriza secundă începe destul de echilibrat, dar fotbaliștii români încep să preseze din ce în ce mai mult și sub imboldul schimbărilor efectuate de selecționer. Fundașul Adrian Rus are două mari ocazii de gol în 3 minute, printre care și o bară. Dominarea românilor nu se concretizează, însă, și pe tabela de marcaj. Meciul s-a încheiat cu victoria oaspeților: România – Grecia 0-1. Luni, 29 martie, România va juca un nou amical: cu Israel, în deplasare.