joi, mai 2, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: România a învins Israelul și s-a...

ULTIMA ORĂ Fotbal: România a învins Israelul și s-a calificat la EURO 2024

Tensiune maximă și deznodământ fericit. Naționala României a jucat în această seară cu Israelul în grupa I de calificare la turneul final al Campionatului European de fotbal Germania 2024, iar rezultatul a fost în favoarea tricolorilor. România a câștigat meciul cu Israel și s-a calificat la EURO 2024.

Antrenorul Edward Iordănescu a început partida din această seară cu următorul 11: H. Moldovan – Rațiu, Burcă, Drăgușin, Bancu – R. Marin, Screciu, Stanciu (cpt.) – Hagi, Pușcaș, Drăguș. Meciul a început cum nu se putea mai rău pentru naționala României. Israelienii au deschis scorul rapid, în minutul 2, în urma unui corner. Tricolorii resimt șocul, însă reușesc să-și revină repede și egalează în minutul 10: Drăguș șutează extraordinar din afara careului, balonul lovește transversala, iar Pușcaș, atent, a ajuns primul la minge și a introdus-o în poartă cu o lovitură de cap. Până la pauză, cea mai importantă ocazie de gol a fost în dreptul românilor: în minutul 24, Drăguș a trimis balonul în bară. În repriza a doua jocul a mers, în general, în avantajul tricolorilor. Mai mult, în minutul 63, Ianis Hagi a marcat cu un șut din careu, la colțul scurt. Deși totul părea a merge în favoarea tricolorilor, în minutul 84 Mihăilă a încasat un cartonaș roșu. Israelienii au presat și au încercat să revină pe tabela de marcaj, însă fără rezultat. Astfel, Israel – România, scor final 1-2 (1-1).

Ultimul meci al naționalei României din grupă va fi marți, 21 noiembrie, acasă cu Elveția, un meci doar de palmares. Pentru că elvețienii au făcut doar egal, acasă, cu naționala din Kosovo, România este pe primul loc în grupă, cu 19 puncte. Elveția este pe locul secund, cu 17 puncte.