joi, mai 2, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: România a învins Elveția și...

ULTIMA ORĂ Fotbal: România a învins Elveția și s-a calificat la EURO 2024 de pe primul loc

Naționala României merge la EURO 2024 ca o mare echipă. Surprinzător pentru aproape toată lumea, tricolorii au reușit să se califice la turneul final din Germania de pe primul loc din grupa preliminară. Marea favorită a grupei, Elveția, s-a împiedicat în ultimele meciuri, iar partida din această seară, de pe Arena Națională din București, le-a pus capac: au pierdut în fața României. Tricolorii vor fi în urma a doua valorică la tragerea la sorți a grupelor de la EURO 2024, ce va avea loc pe 2 decembrie.

Selecționerul Edi Iordănescu a început partida cu următorul 11 (5 schimbări față de formula de start din meciul cu Israel): H. Moldovan – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu – Cicâldău, M. Marin, Stanciu – Moruțan, Alibec, Fl. Coman. În prima repriză, jocul a decurs conform previziunilor. Elvețienii au avut mai mult posesia, au dominat, dar fără să-și creeze ocazii importante la poarta românilor. Tricolorii s-au apărat bine și au mizat pe contraatac și pe șuturi din afara careului. Fotbaliștii ambelor echipe au fost destul de prudenți în joc, iar la vestiare s-a intrat cu scorul de 0-0. Primele minute ale reprizei secunde au adus golul mult așteptat de milioane de suporteri. Alibec a înscris din careul mic, în minutul 50, la capătul unei faze lucrate inteligent de fotbaliștii români. Elvețienii au reluat presiunea la poarta României, și-au creat câteva ocazii mari de gol, însă fundașii români și portarul Moldovan și-au făcut datoria. Chiar la ultima fază a meciului, în minutul 90+6, Moldovan a avut o paradă extraordinară la un șut al elvețienilor. Astfel, și cu noroc, România a învins Elveția cu scorul de 1-0 (0-0). Prin urmare, România s-a calificat la turneul final EURO 2024 de pe primul loc în grupa I, fără nicio înfrângere, cu 22 de puncte (la 5 puncte în fața Elveției).