vineri, martie 29, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: doar egal pentru naționala României în Finlanda

ULTIMA ORĂ Fotbal: doar egal pentru naționala României în Finlanda

În această seară s-au disputat meciurile din penultima etapă a grupelor Ligii Națiunilor la fotbal. România se află în Grupa 3 din Liga B, alături de Bosnia&Herțegovina, Muntenegru și Finlanda. Meciul de astăzi, de la Helsinki, dintre Finlanda și România era extrem de important pentru viitorul echipei lui Edi Iordănescu: naționala tricoloră avea doar 3 puncte acumulate în 4 meciuri, și se afla pe ultimul loc în clasamentul grupei. Iordănescu jr. a început partida cu următorul 11: Radu – Rațiu, Nedelcearu, Rus, Bancu – R. Marin, M. Marin, Tănase – Man, Alibec, Sorescu. În prima repriză, tricolorii au avut mai mult posesia, însă ocaziile de a înscrie au fost puține. Au marcat, în schimb, finlandezii, prin Pukki, în minutul 12, în urma unor ezitări în apărarea noastră și a unei erori a lui Bancu. În minutul 33, tricolorii au avut 3 ocazii de gol, inclusiv două șuturi în bară. N-a mai înscris nimeni, iar gazdele au intrat în avantaj la vestiare. Repriza a doua începe în aceleași coordonate, cu tricolorii hotărâți să revină pe tabela de marcaj. Și reușesc egalarea destul de repede, în minutul 52, prin Tănase. Finlandezii încep să preseze și să domine teritorial, fără să-și creeze ocazii importante. Edi Iordănescu face schimbări care impulsionează jocul tricolorilor, mai ales Stanciu și Cordea. Finalul meciului este destul de tensionat, ambele echipe fiind nemulțumite de rezultatul de egalitate. În ciuda unui forcing în minutele de prelungire, fotbaliștii români nu au reușit golul victoriei. Astfel Finlanda – România se încheie cu scorul de 1-1. Ultima etapă din grupe va fi luni, 26 septembrie. Tricolorii vor evolua la București, pe stadionul Giulești, cu Bosnia&Herțegovina.