miercuri, aprilie 24, 2024
AcasăActualitateULTIMA ORĂ Fotbal: Debut cu victorie pentru România la Jocurile...

ULTIMA ORĂ Fotbal: Debut cu victorie pentru România la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Naţionala olimpică de fotbal a României a debutat cu o victorie norocoasă la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Reprezentativa condusă de Mirel Rădoi a învins selecționata Hondurasului, pe Kashima Stadium, cu scorul de 1-0, în primul meci al grupei. Jucătorii din Honduras au dominat partida și și-au creat cele mai multe ocazii de gol, însă cei care au înscris au fost fotbaliștii români. Și golul elevilor lui Rădoi a fost unul norocos: în prelungirile primei reprize, Andrei Ciobanu a centrat cu mult efect în careul mic (supraaglomerat) și Oliva a deviat pe spate, cu capul, în propria poartă. Până la finalul partidei, jucătorii Hondurasului nu au reușit să întoarcă rezultatul, astfel că România a luat o opțiune importantă pentru calificarea în sferturi. Următoarele meciuri ale naționalei olimpice în grupă sunt pe 25 iulie, cu Coreea de Sud, și pe 28 iulie, cu Noua Zeelandă (care a învins surprinzător Coreea de Sud).