sâmbătă, aprilie 27, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: CSM Focșani 2007 a pierdut pe...

ULTIMA ORĂ Fotbal: CSM Focșani 2007 a pierdut pe teren propriu în fața liderului seriei

În urmă cu puțin timp s-a încheiat meciul dintre CSM Focșani 2007 și CSM Râmnicu Sărat, din ultima etapă a sezonului regulat 2022-2023 al Ligii 3 la fotbal. Un meci cu miză doar pentru echipa focșăneană, al cărei viitor imediat depindea și de rezultatul partidei CS Aerostar Bacău – CS Sporting Liești. Jucătorii echipei focșănene au dominat prima repriză, în care și-au creat câteva ocazii importante de gol (au avut și o bară), însă nu au reușit să înscrie. Repriza secundă a început foarte prost pentru gazde: oaspeții au marcat un gol în minutul 48, prin Socol, în urma unei grave greșeli a fundașului Panaite. Ulterior, fotbaliștii echipei focșănene au încercat să preseze și să întoarcă rezultatul de pe tabela de marcaj. Dominarea teritorială a fost una sterilă, fără mari ocazii la poarta adversă. Oaspeții au gestionat bine jocul și au blocat fără probleme majoritatea atacurilor gazdelor. În consecință, CSM Focșani 2007 – CSM Rm. Sărat, scor final 0-1 (0-0). Astfel, cele 4 echipe din seria a doua, calificate în play-off, sunt: CSM Râmnicu Sărat, AFC Metalul Buzău, ACS Unirea Braniștea (echipă nou promovată, dintr-o comună din județul Galați) și CS Aerostar Bacău.