luni, aprilie 29, 2024
AcasăAdjudULTIMA ORĂ Fotbal: CSM Adjud 1946 a ratat la...

ULTIMA ORĂ Fotbal: CSM Adjud 1946 a ratat la mustață calificarea în finala regiunii Sud-Est a Cupei României

Meci greu pentru câștigătoarea fazei județului Vrancea a Cupei României la fotbal. CSM Adjud 1946 a jucat astăzi în deplasare, cu ACS Baia Hamangia, câștigătoarea Cupei României din județul Tulcea. A fost ultimul meci din grupa a II-a a fazei regionale Sud-Est a Cupei României. Gazdele, foarte ambițioase, au reușit să se impună cu scorul de 3-1 (0-0). Tulcenii au marcat golul al treilea în minutele de prelungire (90+4).

În urma acestui rezultat, toate cele 3 echipe din grupă au acumulat câte 3 puncte fiecare. Mai mult, golaverajele erau similare: 3-3, 3-3 și, respectiv, 4-4. Astfel, conform regulamentului stabilit de FRF, s-a calificat mai departe echipa cu mai multe goluri înscrise: adică ACS Baia Hamangia (cu golaverajul 4-4). CSM Adjud 1946 și Voința Cudalbi (județul Galați) au avut golaveraj 3-3 fiecare. Câștigătoarea grupai a II-a va juca, pe 22 iulie, finala regională, cu învingătoarea grupei I, Axiopolis Cernavodă. Aceasta este câștigătoarea Cupei României faza județului Constanța, campioana județului Constanța (sezonul 2022-2023) și proaspăt promovată în Liga 3, după barajul cu CSL Victoria Gugești.