joi, martie 28, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Baschet masculin: victorie pentru CSM Focșani 2007...

ULTIMA ORĂ Baschet masculin: victorie pentru CSM Focșani 2007 la debutul în faza a doua a Ligii Naționale

A început faza a doua a Ligii Naționale de Baschet Masculin. CSM Focșani 2007 evoluează în grupa a doua valorică, rezervată formațiilor din a doua jumătate a clasamentelor Conferințelor A și B (grupa 11-18). În această seară, la Sala Sporturilor ”Alin Moldoveanu”, CSM Focșani 2007 a întâlnit-o pe CS Municipal Târgu Mureș. Partida a fost echilibrată în prima jumătate, însă baschetbaliștii lui Mihai Petruț s-au dezlănțuit în sfertul al treilea, pe care l-au dominat și pe care l-au câștigat la mare diferență. În ultimul sfert, oaspeții au fost mai insistenți, au înscris mai multe coșuri, însă nu au reușit să întoarcă rezultatul. Scor final, CSM Focșani 2007 – CSM Tg. Mureș 79-72 (25-23, 18-20, 23-9, 13-20). Peste 5 zile, pe 8 februarie, echipa focșăneană va juca în deplasare, cu CSM Baschet Petrolul Ploiești (locul 2, cu 11 puncte, la începutul fazei a doua).