joi, aprilie 25, 2024
AcasăSportTenis de câmp: parcursul Mariei Ciubotaru la Australian Open, oprit de o...

Tenis de câmp: parcursul Mariei Ciubotaru la Australian Open, oprit de o favorită a turneului

Azi noapte s-a disputat partida dintre Ena Koike (Japonia) și Maria Daciana Ciubotaru, din turul al doilea al turneului de Grand Slam Australian Open pentru Juniori. Japoneza este favorita numărul 11 a turneului de junioare, iar experiența și-a spus cuvântul. Ea s-a impus în fața jucătoarei din Focșani cu scorul de 2-0, pe seturi 6-2, 6-4, într-o oră și 17 minute de joc. La turneul de tenis de câmp de la Melbourne, Maria Daciana Ciubotaru a jucat patru meciuri: a câștigat cele două partide din calificări, a câștigat meciul din primul tur al tabloului principal și a pierdut în turul al doilea, în fața unei favorite a turneului. Rezultatele din aceste zile anunță un an promițător pentru tânăra sportivă din Focșani. Maria Daciana Ciubotaru abia a împlinit 18 ani și, înainte de turneul de la Melbourne, era clasată pe locul 108 în ierarhia mondială ITF la junioare.