joi, martie 28, 2024
AcasăActualitatePerformanță de excepție pentru românul Tibi Ușeriu: a câștigat a treia oară...

Performanță de excepție pentru românul Tibi Ușeriu: a câștigat a treia oară cea mai dură cursă din lume

Românul Tiberiu Ușeriu a reușit o performanță unică în lume: a câștigat pentru a treia oară consecutiv (din tot atâtea participări) ultramaratonul 6633 Arctic Ultra, desfășurat în zona Cercului Polar. Tiberiu Uşeriu este din județul Bistrița-Năsăud și are 44 de ani. Cursa a debutat în data de 8 martie, iar bistrițeanul a reuşit să o încheie azi-noapte, după 7 zile şi aproximativ 5 ore. Și la această ediție Tiberiu Uşeriu a trecut linia de start ţinând în mâini steagul României, care avea, acum, şi însemnele Centenarului Marii Uniri. În plus, organizatorii l-au întâmpinat pe Tibi în acordurile imnului naţional al României, l-au îmbrăţişat şi felicitat.

Ediţia din acest an a ultramaratonului a fost una aniversară, cea de-a zecea, astfel că organizatorii au schimbat și au lungit traseul cu 30 de mile (aproximativ 50 de kilometri). Din totalul de 617 kilometri, aproximativ 280 au fost parcurşi pe Ice Road, un fluviu îngheţat. Chiar dacă temperaturile au fost mai ridicate faţă de anii trecuţi, vântul şi ninsoarea le-au pus adesea probleme concurenţilor.

La startul cursei s-au înscris 23 de concurenţi care intenţionau să parcurgă întregul traseu, însă 16 dintre ei au abandonat pe parcurs. Printre aceştia s-au numărat şi ceilalţi trei români înscrişi în competiţie: Levente Polgar, Florentina Iofcea şi Avram Iancu. De menționat că Tiberiu Uşeriu s-a impus ca lider al cursei încă din prima zi, astfel că la linia de sosire avea un avans de peste 80 de kilometri față de următorul clasat, irlandezul Paul Deasy.