vineri, mai 3, 2024
AcasăSportMicii șahiști focșăneni au participat la ”Cupa Primăverii” de la Buzău

Micii șahiști focșăneni au participat la ”Cupa Primăverii” de la Buzău

Duminică, 10 martie 2024, la Galactic Club Buzău, s-a disputat „Cupa Primăverii” la șah rapid.
La competiție au participat 40 de jucători seniori și juniori legitimați la secțiile de șah ale ACS Phoenix Buzău, SCM Gloria Buzău, Asociația Club Sportiv Paralimpic, CSM Craiova, CS AS Nevăzătorilor București, ACS Satori Art Slobozia, CS Micul Prinț Brăila, ACS Pionii Regelui Românești, ACS Genius Galați, CS Palatul Copiilor Buzău, CS Sergentul Vaslui, CS Năvodari, dar și un sportiv din Spania. Organizatorul competiției, Asociația ACS Paralimpic Buzău, a oferit câștigătorilor cupe, medalii, diplome și bani. Întrecerea a fost organizată în sistem elvețian, pe parcursul a 7 runde, timp de gândire 15 min + 10 sec/mutare pentru fiecare jucător.