luni, mai 6, 2024
AcasăSportMedalie de bronz, în premieră, pentru maratoniștii focșăneni la un campionat național

Duminică, la Timișoara, s-a desfășurat Campionatul Național de maraton pentru senior. Atleții de la CSM Focșani 2007 au avut o evoluție foarte bună și au reușit un rezultat pe măsură: locul al treilea și medalie de bronz la echipe. Este prima medalie obținută la maraton de o echipă de seniori din Focșani. Cei 5 atleți participanți la competiția de la Timișoara sunt:
Claudiu Gorgan, George Popa, Ionel Zimbru, Alexandru Slăvoiu, Andrei Crainic.
În proba de individual, sportivul Claudiu Gorgan a încheiat cursa de la Timișoara pe locul 4. ”Vremea a fost excelentă pentru alergare. Majoritatea sportivilor noștri și-au făcut Personal Best (PB/ autodepășire) în proba de maraton. Traseul a fost unul destul de dificil, cu alergare în pantă și cu multe întoarceri. S-au alergat patru ture a câte 10,5 km, pe un traseu care este omologat internațional.”, a precizat antrenorul atleților focșăneni, prof. Marius Batog. (sursa: CSM Focșani 2007)