vineri, martie 29, 2024
AcasăSportJudo: fetele de la CS Unirea Focșani, cele mai bune junioare din...

Judo: fetele de la CS Unirea Focșani, cele mai bune junioare din țară

Echipa feminină de judo a Clubului Sportiv ”Unirea” Focșani și-a demonstrat, din nou, valoarea. Ele au obținut două medalii de aur și una de bronz la Campionatul Național de Judo pentru juniori 1, ce s-a desfășurat la Focșani. Cele două medalii de aur au fost obținute de Giorgia Hagianu (cat. 48 kg) și de Silvia Pomană (cat. 52 kg). Denisa Marin a luat bronzul (cat.78 kg). De menționat că o altă sportivă importantă a clubului – Iulia Moldoveanu (cat. 48 kg) – s-a clasat doar pe locul 5, din cauza unei accidentări. Antrenorul acestor sportive talentate este prof. Adrian Moldoveanu. În urma acestor rezultate, CS Unirea Focșani s-a clasat pe primul loc la feminin și pe locul secund la general, în clasamentul cluburilor. La CN de judo pentru juniori 1 de la Focșani au participat circa 270 de sportivi de la 45 de cluburi din țară.