luni, aprilie 29, 2024
AcasăSportÎncă două medalii pentru tinerii înotători români la Campionatul Mondial

Încă două medalii pentru tinerii înotători români la Campionatul Mondial

O nouă zi (noapte la noi) cu medalii pentru delegația României la Campionatul Mondial de Înot pentru juniori, ce are loc la Lima (Peru). Vicecampioană europeană de juniori, în această vară, ștafeta combinată a României 4×100 m mixt a ocupat locul al doilea în finala găzduită de bazinul olimpic din incinta Videna Aquatic Center din Lima. David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea și Rebecca Diaconescu au încheiat cursa cu timpul de 3:30.39 min.
După argintul la 400 metri liber, Vlad Stancu a reușit o nouă prestație foarte bună în finala probei de 800 m liber. Vlad Stancu s-a clasat al treilea și a cucerit medalia de bronz.
La rândul său, Bianca Costea a ratat de puțin podiumul: ea s-a clasat pe locul al patrulea în finala probei de 100 m liber feminin. (sursa: Federația Română de Natație)