joi, aprilie 18, 2024
AcasăSportFurtuna a întrerupt partida de handbal dintre Minaur Baia Mare și CSM...

Furtuna a întrerupt partida de handbal dintre Minaur Baia Mare și CSM Focșani 2007

Handbaliștii de la CSM Focșani 2007 revin pe teren, în această seară, de la ora 18.00. Meciul din etapa a treia a Ligii Naționale dintre Minaur Baia Mare și echipa noastră s-a întrerupt din cauza furtunii care a lovit, ieri, jumătatea de vest a țării. Mai întâi, partida a început cu o întârziere de 30 de minute, din cauză că picase rețeaua de alimentare cu energie electrică. Apoi, după fluierul de începere, s-a jucat doar 5 minute, întrucât Sala Sporturilor ”Lascăr Pană” rămăsese, din nou, în beznă. Problema s-a remediat parțial iar meciul s-a reluat după circa 40 de minute. Nu s-a mai putut, însă, juca, decât vreo 15 minute, pentru că rețeaua electrică a picat din nou. Atunci, arbitrii au hotărât întreruperea partidei. Conform regulamentului, meciul se va relua după 24 de ore, de la acelaşi scor și timp de joc: era minutul 18, scorul era 9-3 pentru gazde iar focșănenii aveau de executat o lovitură de la 7 metri.

De menționat că ieri, înaintea partidei din Liga Națională, legendarul Lascăr Pană, ”tăticul” echipei Minaur Baia Mare, o legendă a handbalului românesc, a încetat din viață, la vârsta de 83 de ani.