duminică, aprilie 28, 2024
AcasăSportFOTO Trei medalii de aur pentru Ana Maria Bărbosu...

FOTO Trei medalii de aur pentru Ana Maria Bărbosu la RomGym Trophy

Zilele acestea, la București, se desfășoară o competiție internațională importantă de gimnastică – RomGym Trophy. Printre sportivii participanți și medaliați se numără și focșăneanca Ana Maria Bărbosu. Tânăra focșăneancă (de la CSS Focșani, dar legitimată și la CSA Steaua București) a câștigat, sâmbătă, 3 medalii de aur: două medalii individuale – la individual compus RomGym Trophy și la Campionatul Național de Gimnastică la individual compus (open) – și una cu echipa României. ”Ana Maria Bărbosu a câștigat concursul individual și România A (Ana Maria Bărbosu, Sabrina Maneca Voinea, Lilia Cosman, Amalia Ghigoarță și Andreea Preda), întrecerea pe echipe în cea de-a doua zi a RomGym Trophy. 14.200 a fost cel bun punctaj al competiției și a fost obținut de Ana Maria Bărbosu la paralele. Ea a câștigat întrecerea individuală cu 53.900 puncte, fiind urmată de Sabrina Maneca Voinea cu 52.350 și de Laura Casabuena (Spania) 52. 050. Lilia Cosman a demonstrat constanță, confirmând evoluția din cantonamentul din Finlanda. Ea s-a clasat pe locul 5 cu 51.450 puncte, înaintea unei gimnaste experimentate, participantă la două ediții ale Jocurilor Olimpice, Filipa Martins (Portugalia). La Campionatul Național al Echipelor Reprezentative de Club și la Campionatul Național Individual Open, CS Farul Constanța (Sabrina Maneca Voinea, Maria Ceplinschi, Alexia Vânoagă, Bianca Vișovan și Melisa Orazacai) și Ana Maria Bărbosu (CSȘ Focșani) au câștigat medaliile de aur.”, potrivit Federației Române de Gimnastică. Astăzi au loc finalele pe aparate la această competiție.

La această ediție a RomGym Trophy evoluează 131 de gimnaști din 14 țări: Germania, Israel, Norvegia, Portugalia, Canada, Spania, Finlanda, Egipt, Polonia, Cehia, Danemarca, Austria, Azerbaidjan și România. Aceștia participă la Campionatul National Individual Open și la Campionatul National al Reprezentativelor de Club, competiții organizate de Federația Română de Gimnastică și Primăria Municipiului București.