vineri, martie 29, 2024
AcasăAdjudFOTO Adjud: Georgiana Zglimbea, din nou campioană națională la aruncarea suliței

Campionatul Național de Iarnă Aruncări Lungi, desfășurat în complexul ”Lia Manoliu” din București, a adus o reconfirmare a valorii școlii adjudene de atletism. Multipla campioană și medaliată Larisa Georgiana Zglimbea a obținut două medalii la aruncarea suliței: una de aur și una de argint. Georgiana Zglimbea a reușit o să ocupe locul I la juniori 2, cu o aruncare de 43,01 m, iar la juniori 1 a ocupat locul secund, cu o aruncare de 40,83 m. Georgiana este legitimată la Școala Nr.3 Adjud și antrenată de profesorul Nelu Ciortan. La juniori 2, adjudeanca Alisia Adela Paruba, de la CS Atletic, antrenată de George Catrinescu, a obținut medalia de bronz, cu o aruncare de 37,81 m. De menționat că medalia de aur la juniori 1 a obținut-o Raluca Vrabie, tot adjudeancă, dar care evoluează, acum, pentru CA Roman.

Și alți tineri sulițași (băieți), formați la școala de atletism din Adjud, dar legitimați, de ceva timp, la alte cluburi din țară, au obținut rezultate foarte bune la probele lor. De exemplu, Cătălin Stoica, antrenat de Nelu Ciortan, legitimat și la CA Roman, a obținut medalia de argint la aruncarea suliței, juniori 2, cu 54,64 m. Fratele său, Marius Stoica, legitimat la CA Roman, a obținut medalia de bronz, la aceeași categorie, cu 52,76 m. Ștefan Grigore, acum la SCM Bacău-CSM Onești, a fost primul, la juniori 1, cu 61,92 m. Multiplul campion originar din Adjud, Alexandru Mihăiță Novac, legitimat la CS Știința Municipal Bacău, a ieșit campion la seniori/ tineret, fiind secondat tot de un sportiv format la Adjud, George Zaharia (CSA Steaua București).