vineri, aprilie 26, 2024
AcasăPanciuFotbal feminin: victorie importantă pentru Estera Țifești

Fotbal feminin: victorie importantă pentru Estera Țifești

Duminică, pe stadionul din Panciu, echipa de fotbal feminin ACS Estera Țifești a jucat împotriva echipei ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe. A fost un adevărat derby, între două formații puternice, cu același obiectiv: câștigarea seriei. Partida a contat pentru etapa a doua a turului suplimentar din Liga 3, seria a doua. Jocul a fost destul de echilibrat, mai ales în prima repriză. Jucătoarele vrâncene și-au creat, însă, numeroase ocazii, nimerind și bara de câteva ori. Până la urmă, tinerele fotbaliste pregătite de Paul Cioran s-au impus prin două goluri înscrise în ultimele minute de joc. ACS Estera Țifești – ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, scor final 3-1 (1-1). Cele 3 goluri ale victoriei au fost marcate de Florina Bîrsă (2) și Andreea Onea.

Cu această victorie, echipa țifeșteană și-a consolidat prima poziție în clasamentul seriei, cu 32 de puncte, la 7 puncte distanță de următoarele două clasate. Peste o săptămână, vrâncencele vor juca un alt meci dificil, cu ACSM Politehnica Iași, în deplasare. Ultimele meciuri sunt în compania unor echipe mai slab cotate, astfel că Estera Țifești are șanse mari de a încheia sezonul pe primul loc.