sâmbătă, mai 4, 2024
AcasăSportDuelul românesc de la Indian Wells s-a încheiat cu victoria Simonei Halep

Duelul românesc de la Indian Wells s-a încheiat cu victoria Simonei Halep

Meci tare în optimile de finală ale turneului de tenis de la Indian Wells, unul dintre cele mai importante din circuitul profesionist. Pentru prima dată după 12 ani, cele mai bune jucătoare din România s-au întâlnit față în față: Simona Halep – Sorana Cîrstea. A fost un meci spectaculos, în care fostul număr 1 WTA și-a impus jocul și a făcut mai puține greșeli. Simona Halep a câștigat în două seturi – 6-4, 6-1 – după o oră și 22 de minute. În urma acestei victorii, rezultatul întâlnirilor directe dintre cele două sportive este egal, 2-2. Simona Halep este considerată favorita numărul 2 la câștigarea turneului de la Indian Wells. Fostul lider WTA a câștigat acest turneu în 2015 și a disputat alte două semifinale, în 2014 și 2018. În sferturile de finală, Halep va juca împotriva croatei Petra Martic (31 de ani, locul 79 WTA).