luni, aprilie 29, 2024
AcasăSportBaschet masculin: victorie importantă pentru CSM Focșani 2007

Baschet masculin: victorie importantă pentru CSM Focșani 2007

Meci dificil, în această seară, la Sala Sporturilor ”Alin Moldoveanu”, pentru CSM Focșani 2007, în ultima etapă a fazei a doua a Ligii Naționale de baschet masculin. Echipa focșăneană a întâlnit pe ABC Laguna București, ultima clasată, și, teoretic, victoria nu-i putea scăpa. Însă jocul a fost echilibrat, cu oaspeții la conducere timp de mai multe minute. Diferența a fost făcută, practic, după pauză, în sfertul al treilea. Atunci, baschetbaliștii lui Petruț Mihai s-au mobilizat și au luat un avans pe tabela de marcaj ce s-a dovedit, ulterior, decisiv. Astfel, CSM Focșani 2007 – ABC Laguna București, scor final 89-82 (18-20, 20-19, 31-22, 20-21). Echipa focșăneană încheie faza a doua a sezonului 2023-2024 pe locul 6 (din 8) în grupa a doua valorică a Ligii Naționale de baschet masculin.