joi, mai 2, 2024
AcasăSportBaschet masculin: CSM Focșani 2007 a pierdut pe terenul ultimei clasate

Baschet masculin: CSM Focșani 2007 a pierdut pe terenul ultimei clasate

Luni seară s-a disputat meciul dintre SCMU Craiova și CSM Focșani 2007, restanță din prima etapă a sezonului actual al Ligii Naționale de baschet masculin. Echipa focșăneană a ajuns la Craiova după o deplasare lungă și grea la Oradea, din toate punctele de vedere. Baschetbaliștii gazdă nu aveau nicio victorie până acum în campionatul național, astfel că au început foarte hotărâți meciul de aseară. Ei au dominat categoric prima repriză, când și-au asigurat o diferență de puncte confortabilă, ce s-a dovedit a fi decisivă. Baschetbaliștii pregătiți de Petruț Mihai au încercat să recupereze distanța și să revină pe tabela de marcaj, însă fără succesul dorit: s-au impus doar în ultimul sfert, să mai șteargă din impresia negativă. Astfel, SCMU Craiova – CSM Focșani 2007, scor final 71-64 (24-5, 19-18, 15-14, 13-27). Chiar dacă au obținut prima victorie în acest sezon, gazdele rămân pe ultima poziție în clasamentul Grupei B. În etapa a noua, echipa focșăneană va juca pe teren propriu, cu BC CSU Sibiu. Partida va avea loc duminică, 19 noiembrie, la Sala Sporturilor ”Alin Moldoveanu” din Focșani, cu începere de la ora 16:00.