joi, mai 2, 2024
AcasăSportAna Maria Bărbosu și-a încheiat evoluțiile în calificări la CM de gimnastică...

Ana Maria Bărbosu și-a încheiat evoluțiile în calificări la CM de gimnastică și așteaptă rezultatele finale

Focșăneanca Ana Maria Bărbosu a debutat, sâmbătă seară, la Campionatele Mondiale de gimnastică senioare, competiție ce se desfășoară la Liverpool, în Marea Britanie. Ana Maria Bărbosu și-a încheiat evoluțiile din calificări la toate aparatele și se află pe locul al cincilea în clasamentul individual compus intermediar, cu un total de 53.432 puncte (paralele 13.433, bârnă 12.500, sol 13.300, sărituri 13.000). Tânăra gimnastă din Focșani are a patra notă la paralele și cincea notă la sol (devansată doar de gimnaste din SUA). Astăzi
Mâine concursul continuă pentru gimnastele din celelate 8 subdiviziuni. La Individual compus se califică 24 de gimnaste (maximum 2 dintr-o țară), iar în finalele pe aparate primele 8 clasate (maximum 2 dintr-o țară).