duminică, aprilie 28, 2024
AcasăSportAna Maria Bărbosu, 3 medalii de aur la Regalul gimnasticii românești

Ana Maria Bărbosu, 3 medalii de aur la Regalul gimnasticii românești

În acest sfârșit de săptămână se desfășoară la Sala Polivalentă din București ROMGYM Trophy – Campionatul Național de Gimnastică, cu participarea celor mai buni sportivi din țară dar și cu gimnaști din alte state. Tânăra gimnastă focșăneană Ana Maria Bărbosu a dominat prima zi a competiției și a câștigat 3 medalii de aur. ”Regal al Anei Maria Bărbosu la Regalul gimnasticii. Ea a dominat competiția de la Sala Polivalentă, câștigând 3 medalii de aur (la Individual și cu echipa României la ROMGYM Trophy, la individual la Campionatul Național Open). Cu un total de 54.233 puncte (12.933 sărituri, 13.700 paralele, 14.033 bârnă, 13.567 sol), Ana a fost secondată de Amalia Ghigoarță ( 53.266 puncte – 13.133 sărituri, 12.933 paralele, 13.567 bârnă, 13.633 sol). Aflată în ultimul an de juniorat, Ana a cucerit titlul de campioană națională cu echipa LPS Cetate Deva împreună cu Ioana Danciu, Ioana Crișan, Bianca Dinu și Lilia Cosman.”, a transmis Federația Română de Gimnastică. Astăzi au loc finalele pe aparate.