vineri, aprilie 19, 2024
AcasăSportAdjudeanul Alexandru Novac, aur la Campionatele Internaționale de Atletism ale României

Tânărul sportiv originar din municipiul Adjud, Alexandru Novac, și-a reconfirmat valoarea și forma foarte bună pe care o traversează. Alexandru Novac a obținut locul întâi și medalia de aur la aruncarea suliței, în cadrul Campionatelor Internaționale ale României, competiție desfășurat zilele trecute, la Cluj Napoca. Aruncarea câștigătoare a tânărului atlet vrâncean a fost de 79.61 metri.

Alexandru Novac a început practicarea sportului în Adjud, însă acum este legitimat la CSM Bacău (antrenor Mihaela Melinte). Novac a obținut rezultate foarte bune și medalii la competiții naționale și internaționale, la juniori și tineret. Un astfel de exemplu îl reprezintă medalia de aur la Cupa Europei U23, ce a avut loc în luna martie a.c.