vineri, aprilie 26, 2024
AcasăComuna meaBROSTENIVrânceanca Larisa Andreea Bogdan, vicecampioană europeană la canotaj

Vrânceanca Larisa Andreea Bogdan, vicecampioană europeană la canotaj

Tânăra canotoare Larisa Andreea Bogdan continuă seria performanțelor în canotaj. Ea a câștigat, astăzi, medalia de argint la Campionatul European de Canotaj U23, competiție desfășurată în Belgia. Larisa Bogdan a câștigat argintul cu echipajul 4+1 rame feminin )în componența Amalia Bucu, Larisa Bogdan, Lorena Constantin, Iuliana Timoc şi Victoria-Ştefania Petreanu). La această competiție, România a obținut 5 medalii de aur și 4 de argint și s-a clasat pe primul loc în clasamentul națiunilor.

Larisa Andreea Bogdan s-a născut în satul Arva, comuna Broșteni. Anul trecut a câștigat medalia de aur la europene și a fost declarată ”Cetățean de onoare” al comunei Broșteni. Larisa Bogdan este studentă la Constanța, la Facultatea de Educație Fizică și Sport, și este legitimată la CSM București.