duminică, aprilie 28, 2024
AcasăComuna meaBROSTENIVrânceanca Larisa Andreea Bogdan, dublă campioană europeană de tineret la canotaj

Zilele trecute, la Krefeld, în Germania, s-au desfășurat Campionatele Europene de tineret U23 la canotaj. Delegația României a fost cea mai bună, iar Larisa Andreea Bogdan s-a numărat printre campionii europeni. Ea a câștigat două medalii de aur, cu echipajul patru rame cu cârmaci și, respectiv, cu echipajul 8+1. În total, România a câștigat la această ediție de CE U23 la canotaj 9 medalii: 8 de aur și 1 de argint. Cu acest bilanț, România a surclasat celelalte țări participante, ocupând primul loc în clasamentul pe medalii, la mare distanță de celelalte. Locul 2, Germania, a avut 4 medalii de aur, iar locul 3, Elveția, a avut 3 medalii de aur.

Larisa Andreea Bogdan s-a născut în comuna Broșteni. Ea practică de ani buni canotajul, sport care i-a adus, deja, numeroase satisfacții, la nivel național și internațional. Datorită rezultatelor sportive excepționale, Larisa Bogdan a primit titlul de cetățean de onoare al comunei Broșteni. Ea este este legitimată, în prezent, la CSM București.