vineri, martie 29, 2024
AcasăSportVIDEO Focșăneanca Valentina Ardean Elisei, în finala EHF la handbal

VIDEO Focșăneanca Valentina Ardean Elisei, în finala EHF la handbal

Handbalista Valentina Elisei trăiește a doua tinerețe sportivă la echipa SCM Craiova. Alături de colegele sale de la formația craioveană, Elisei a reușit calificarea în finala Cupei EHF, după o dublă manșă echilibrată și tensionată cu formația turcă Kastamonu: 23-22 în deplasare și 18-18, aseară, pe teren propriu. SCM Craiova va juca, în prima jumătate a lunii mai, tur și retur, pentru trofeul Cupei EHF, cu formația norvegiană Vipers Kristiansand, care a eliminat echipa Viborg în semifinale. După calificarea în finală, echipa a fost aplaudată îndelung în Sala Sporturilor din Craiova, unde a primit și un tort special, și, apoi, a petrecut în stradă, alături de mii de suporteri.

http://

http://

Valentina Ardean Elisei are 36 de ani și a început handbalul la Focșani. De-a lungul carierei a evoluat la cel mai înalt nivel, la echipe din țară și din străinătate. A câștigat medalii europene și mondiale, la tineret și la seniori, cu echipa națională. A fost desemnată cea mai bună extremă stânga, atât la Campionatul Mondial cât și la Campionatul European. În prezent, Valentina Neli Ardean Elisei – ”Alice” pentru coechipiere și suporteri – este căpitanul echipei naționale de handbal feminin a României.