Administrația Națională de Meteorologie informează că valul de căldură se menține până cel puțin în 29 iunie, la nivelul întregii țări. Va fi caniculă vineri, 26 iunie, în vest și nord-vest, sâmbătă, 27 iunie, și în centru și sud, iar duminică, 28 iunie, în toată țara. Disconfortul termic se va accentua treptat, iar indicele temperatură umezeală (ITU) va atinge și depăși pragul critic de 80 de unități în zonele de câmpie, iar apoi și în cele de deal. Temperaturile maxime se vor situa, în general, între 30 și 39 de grade Celsius, cu cele mai ridicate valori în Câmpia de Vest în a doua parte a intervalului. Nopțile de sâmbătă spre duminică și duminică spre luni vor avea temperaturi minime ce vor caracteriza local nopți tropicale, iar la nivel național acestea se vor situa între 14 și 25 de grade Celsius.
Meteorologii au actualizat și prelungit avertizările de caniculă. În cursul zilei de astăzi, județul Vrancea se află sub incidența codului galben de caniculă, la fel ca aproape toate județele. Vineri, 26 iunie, în Oltenia, Muntenia, Dobrogea, Moldova (inclusiv Vrancea), în sudul Banatului și local în Transilvania se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată – cod galben. Temperaturile maxime de mâine după-amiază vor fi cuprinse, în general, între 30 și 34 de grade Celsius, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și depăși ușor pragul critic de 80 de unități în zonele de câmpie și pe alocuri în cele de deal. Mai mult, în cursul zilei de mâine, n județele Timiș, Arad, Bihor, Satu Mare, Maramureș, Sălaj, Cluj, Alba, Hunedoara, Bistrița-Năsăud și Mureș va fi cod portocaliu de caniculă. (sursa: ANM)
