vineri, mai 3, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Volei feminin: fetele Focșaniului au ratat...

ULTIMA ORĂ Volei feminin: fetele Focșaniului au ratat calificarea la turneul final după un meci dramatic

Meci spectaculos și dramatic, astăzi, la Sala Sporturilor ”Alin Moldoveanu” din Focșani. CSM Focșani 2007 și CSU Hygienium Galați s-au luptat cu îndârjire pentru a se califica la turneul final al Diviziei A2 Seria Est de volei feminin. Voleibalistele ambelor echipe au făcut risipă de efort și au crezut în victorie până în ultima clipă. Oaspetele au fost mai sigure pe ele în prima parte a jocului și, după câștigarea primelor două seturi, păreau a-și apropia victoria. Fetele Focșaniului au strâns din dinți, s-au mobilizat și au câștigat setul al treilea. În al patrulea set, jucătoarele celor două formații au mers, practic, umăr la umăr și s-a intrat în prelungiri. Setul a fost adjudecat de fetele pregătite de Neculai Harabagiu și Mihaela Tașkiran. S-a ajuns în setul decisiv, în care gazdele au început mai bine. Presiunea și oboseala și-au spus cuvântul, iar oaspetele au recuperat, încet, diferența și au reușit să obțină o victorie dramatică. Astfel, CSM Focșani 2007 – CSU Hygienium Galați, scor final 2-3 (19-25, 23-25, 25-20, 26-24, 13-15). Prin urmare, echipa gălățeană s-a calificat la turneul final pentru promovarea în prima divizie. Reamintim că prima echipă calificată de la turneul semifinal de la Focșani a fost CS Medgidia, care a câștigat meciurile cu echipele din Galați și Focșani.