vineri, martie 29, 2024
AcasăFocsaniULTIMA ORĂ Victoria Gugești este campioana județului Vrancea la fotbal,...

ULTIMA ORĂ Victoria Gugești este campioana județului Vrancea la fotbal, sezonul 2021-2022

În urmă cu puțin timp s-a încheiat derby-ul Superligii Vrancei la fotbal, dintre Inizio Focșani și Victoria Gugești. A fost ultima etapă a sezonului 2021-2022, astfel că se știe și campioana județului. Aceasta este Victoria Gugești. Meciul de astăzi a fost echilibrat, jucătorii ambelor formații evoluând cu prudență. Gugeștenii au dominat teritorial, totuși, în prima repriză și au reușit să deschidă scorul în minutul 30, prin Ionuț Salaoru. Jucătorii de la Inizio au început să se vadă mai mult în atac și, la prima ocazie clară de gol, au marcat și au egalat scorul pe tabelă, prin Ciprian Isac, în minutul 41. Miza partidei și-a pus amprenta pe joc și în repriza secundă. S-a jucat mult între cele două careuri, cu puține ocazii clare de gol de ambele părți. Până la urmă, oaspeții au arătat că sunt mulțumiți cu rezultatul de egalitate și au închis culoarele în fața jucătorilor de la Inizio Focșani. În ultimele secunde de joc, gazdele au solicitat o lovitură de la 11 metri, însă arbitrul de centru Valentin Toader nu a fluierat nimic. Prin urmare, meciul s-a încheiat cu scorul de 1-1. Astfel, Victoria Gugești a devenit campioana Superligii Vrancei sezonul 2021-2022 (Victoria Gugești, locul I, cu 38 de puncte, Inizio Focșani, locul II, cu 37 de puncte). Campioana județului Vrancea va juca barajul de promovare în Liga 3 cu echipa campioană a județului Buzău. Barajul va fi în sistem tur-retur, pe 18 iunie și, respectiv, pe 25 iunie.