miercuri, aprilie 24, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Norvegia a ”executat” România la fotbal

ULTIMA ORĂ Norvegia a ”executat” România la fotbal

Fotbaliștii norvegieni le-au scos fotbalul din cap jucătorilor lui Mirel Rădoi. Într-o partidă disputată la Oslo, contând pentru Liga Națiunilor, Norvegia a dominat și a câștigat clar în fața naționalei României, scor final 4-0 (2-0). Tânărul star Haaland a fructificat 3 dintre ocaziile avute, în minutele 13, 64 și 74. Golul numărul doi al gazdelor a fost marcat de Sorloth, în minutul 39. Jucătorii antrenați de Mirel Rădoi au avut foarte puține reușite și ocazii de a înscrie, fiind inferiori norvegienilor la toate capitolele. Singurul care s-a ridicat la nivelul așteptat a fost portarul Ciprian Tătărușanu care, în ciuda celor 4 goluri încasate, a avut câteva intervenții foarte bune, care au limitat proporțiile scorului. Înfrângerea în fața Norvegiei vine după ratarea calificării (în fața Islandei) în barajul pentru turneul final EURO, ce va avea loc anul viitor. Miercuri, 14 octombrie, naționala României va evolua pe teren propriu în compania Austriei, într-un nou meci din grupa 1 a Ligii Națiunilor.