joi, aprilie 25, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Italia, noua campioană europeană la fotbal

ULTIMA ORĂ Italia, noua campioană europeană la fotbal

În urmă cu puțin timp s-a încheiat finala Campionatului European de Fotbal EURO 2020, dintre Italia și Anglia. Meciul s-a disputat pe stadionul ”Wembley” din Londra. Partida a început excelent pentru englezi, care au deschis scorul rapid, prin Luke Shaw, în minutul 2. Apoi, italienii au dominat, au avut mai mult timp posesia, însă nu și-au creat mari ocazii de a înscrie. Au făcut-o în repriza a doua, prin veteranul Bonucci, în minutul 67. Finala s-a încheiat cu scorul de 1-1 în timpul regulamentar, astfel că s-a mers în prelungiri. Nici în prelungiri nu s-a înscris, astfel că finala EURO 2020 s-a decis la loviturile de departajare. La penalty-uri, italienii au avut mai multă stăpânire de sine și s-au impus cu scorul de 3-2: Berardi – gol, Belotti – ratare, Bonucci – gol, Bernardeschi – gol, Jorginho – ratare / Kane – gol, Maguire – gol, Rashford – ratare, Sancho – ratare, Saka – ratare. Italia a câștigat, astfel, al doilea trofeu european, după cel de acum 53 de ani.

Câștigătoarea trofeului va primi de la UEFA o sumă consistentă – 30 de milioane de euro – în timp ce finalista va primi 25 de milioane. De altfel, toate echipele participante la turneul final se aleg cu sume importante. Fondul de premii pentru Euro 2020 este de 331 de milioane de euro, cu 30 de milioane mai mult decât suma alocată de UEFA pentru ediția precedentă, cea din 2016. Doar pentru calificarea la turneul final a adus fiecărei federații naționale câte 9,25 milioane de euro. Mai departe, fiecare victorie la turneul final a mai băgat în visteria federației respective câte un milion de euro. Premiile pentru calificarea în fazele superioare au fost următoarele: optimi – 1,5 milioane euro; sferturi – 2,5 milioane; semifinale – 4 milioane; finala – 5 milioane; câștigătoarea – 8 milioane.