joi, aprilie 25, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Handbal masculin: CSM Focșani 2007 s-a calificat...

ULTIMA ORĂ Handbal masculin: CSM Focșani 2007 s-a calificat în turul 2 al Cupei României

La Sala Sporturilor ”Alin Moldoveanu” s-a disputat, în această seară, partida dintre CSM Focșani 2007 și CSM Oradea, din turul întâi al Cupei României la handbal masculin. A fost un joc dominat de handbaliștii echipei focșănene, net superiori adversarilor (ultimul loc în Liga Zimbrilor, cu zero puncte după 17 etape). Diferența de valoare s-a văzut mai ales în prima repriză, încheiată cu scorul de 19-11. În repriza secundă, handbaliștii echipei focșănene au jucat mai relaxați, iar oaspeții au încercat să reducă din diferența de pe tabela de marcaj. Până la urmă, partida s-a încheiat cu o victorie lejeră a gazdelor. Scor final, CSM Focșani 2007 – CSM Oradea 33-26 (19-11), iar echipa focșăneană s-a calificat în turul doi al Cupei României.

După acest joc urmează altul de foc pentru handbaliștii pregătiți de Dalibor Cutura. Dacă astăzi s-a confruntat cu lanterna roșie, duminică, 19 februarie, CSM Focșani 2007 va înfrunta liderul autoritar al campionatului, Dinamo București, echipă care domină de câțiva ani handbalul masculin românesc. Partida ce contează pentru etapa a XVIII-a a Ligii Naționale se va desfășura tot la Sala Sporturilor ”Alin Moldoveanu” din Focșani.